House with solar panels on the roof, ideal for sustainable energies backgrounds, generative AI

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika to najprostszy sposób pozyskiwania energii elektrycznej – wykorzystuje w swojej pracy promieniowanie słoneczne. Ważnym elementem fotowoltaiki są zbudowane z ogniw fotowoltaicznych panele fotowoltaiczne, które konwertują energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Oprócz wyboru wysokiej jakości paneli istotna jest również odpowiedź na pytanie, jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych, zatem temat ten zostanie nieco przybliżony w poniższym artykule.

Moc paneli fotowoltaicznych

Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł pozwala zmniejszyć miesięczne wydatki. Instalacja fotowoltaiczna to doskonały sposób na pozyskanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Do niewątpliwych zalet fotowoltaiki zalicza się dużą niezależność energetyczną, która dotyczy zarówno dostaw prądu, jak i częstych zmian cen prądu. Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej istotnym elementem jest jednak moc paneli fotowoltaicznych – tą należy dostosować indywidualnie do potrzeb danej inwestycji. Wytwarzana przez panele fotowoltaiczne moc uzależniona jest między innymi od poziomu promieniowania, ekspozycji modułów, temperatury, a także od liczby godzin słonecznych. Powinna pokrywać zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, więc właściwy dobór mocy paneli jest podstawą.

Dlaczego prawidłowy dobór mocy paneli fotowoltaicznych jest tak ważny?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się fotowoltaika, a energię ze słońca pozyskują zarówno gospodarstwa domowe i rolne, jak i mniejsze oraz większe firmy. Już na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej istotnym punktem pracy jest ustalenie odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych. Moc paneli fotowoltaicznych nie powinna być zbyt duża, ponieważ wytworzona energia elektryczna może wówczas nie zostać w pełni wykorzystana, a tempo zwrotu inwestycji wydłuży się. Moc paneli fotowoltaicznych nie może być też zbyt mała, ponieważ konieczny może okazać się wówczas zakup energii od zewnętrznych dostawców, a zatem inwestycja będzie mniej opłacalna.

Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

Moc paneli fotowoltaicznych powinna być proporcjonalna do zapotrzebowania budynku na energię. Jak więc dobrać moc paneli fotowoltaicznych? Obliczenie mocy paneli fotowoltaicznych wymaga dokładnej analizy zużycia prądu przez podmiot decydujący się na takie rozwiązanie. W przypadku gospodarstwa domowego najlepiej przeanalizować rachunki za energię elektryczną z ostatnich lat. Uwzględnić należy również planowane inwestycje w budynku, w tym np. zmianę ogrzewania, nowe sprzęty energochłonne itd. Jeśli moc paneli dobieramy na etapie projektowania nowego domu, obliczenia wykonuje się szacunkowo, uwzględniając sposób ogrzewania, rodzaj sprzętów, ilość domowników itd.

Wybierając moc instalacji fotowoltaicznej, trzeba też wykalkulować ilość energii, jaką będzie ona w ciągu roku w stanie wyprodukować – tu znów znaczenie ma chociażby umiejscowienie paneli fotowoltaicznych pod względem kierunków świata, kąta nachylenia dachu, poziomu zacienienia itd. Dodać do tego należy też system upustów, gdyż w praktyce 1kWh wyprodukowanej nadwyżki energii nie wiąże się z możliwością odzyskania takiej samej ilości prądu.

W doborze mocy paneli fotowoltaicznych pomóc mogą również nasi doradcy, którzy do każdego Klienta podchodzą indywidualnie i z ogromnym zaangażowaniem. Zachęcamy do kontaktu!

Formularz kontaktowy

Comments are closed.