pompy-ciepla

Jaka pompa ciepła – monoblok czy split?

Jaka pompa ciepła – monoblok czy split?

Pompa ciepła to jedno z najbardziej efektywnych i ekologicznych sposobów ogrzania domu oraz uzyskania ciepłej wody użytkowej. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje pomp ciepła – monoblok oraz split. Pompę ciepła monoblok tworzy wyłącznie jednostka zewnętrzna, natomiast pompa split składa się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jaka pompa ciepła – monoblok czy split – będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego domu? Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem!

Pompa ciepła monoblok

Każda pompa ciepła do ogrzania domu oraz uzyskania ciepłej wody użytkowej wykorzystuje w energię pozyskaną ze środowiska (z powietrza, wody lub gruntu). Pompę ciepła monoblok stanowi jedna jednostka, która montowana jest na zewnątrz budynku. Wewnątrz jednostki znajdują się wszystkie elementy układu odpowiadające za prawidłową pracę pompy. Pompy ciepła monoblok to rozwiązania zarówno dla nowych, jak i dla poddawanych modernizacji budynków. Ich zaletą jest to, że nie wymagają wygospodarowania miejsca na jednostkę wewnętrzną w budynku, a montaż jest znacznie łatwiejszy. Urządzenie nie traci też na swojej wydajności w związku z koniecznością prowadzenia długiej instalacji na linii pompa-budynek. W tym przypadku jednak jednostka zewnętrzna wymaga właściwego zabezpieczenia przed wpływem niskich temperatur.

Pompa ciepła split

Drugim rodzajem urządzeń są pompy ciepła split, które tworzone są przez dwie oddzielne jednostki – wewnętrzną oraz zewnętrzną. Jednostka wewnętrzna (agregat) – jak sama nazwa wskazuje – umiejscowiona jest wewnątrz budynku, z kolei jednostka zewnętrzna – na zewnątrz. Obydwie jednostki są ze sobą połączone orurowaniem. Pompy ciepła split można montować w nowych i modernizowanych budynkach, jednak najłatwiej dopasować to rozwiązanie na etapie projektu nowego domu – w przypadku budynków modernizowanych nie zawsze łatwo wygospodarować miejsce na jednostkę wewnętrzną. Zaletą pompy ciepła typu split jest natomiast to, że jej jednostka zewnętrzna nie wymaga zabezpieczenia przed mrozem, gdyż część wodna układu zlokalizowana jest już wewnątrz ocieplonego budynku.

Jaka pompa ciepła – monoblok czy split?

Do największych zalet pomp ciepła monoblok zaliczyć można ich szczelność, poza tym łatwiejszy jest również ich montaż. Niewątpliwym atutem pomp monoblok jest też bardzo dobra izolacja akustyczna. Pompy monoblok wyróżniają się również małą awaryjnością. Wadą tego rodzaju pomp jest z kolei ryzyko zamarznięcia rur w przypadku braku prądu lub awarii pompy wodnej, a także znaczne gabaryty urządzenia. Pompa ciepła split ceniona jest z kolei za odporność na niskie temperatury, poza tym straty ciepła w przypadku tego urządzenia są mniejsze niż w przypadku pompy monoblok. Do wad tego rozwiązania zaliczyć można natomiast bardziej skomplikowany montaż.

To, jaka pompa ciepła – monoblok czy split – okaże się lepszym rozwiązaniem, zależy jednak przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań Klienta. Nasi specjaliści chętnie doradzą w wyborze odpowiedniego urządzenia – zapraszamy do kontaktu!

Comments are closed.